To naturalne, iż aktywność na trampolinie niesie ze sobą potencjalne ryzyko, przede wszystkim wtedy, kiedy osoby różniące się wagą, umiejętnościami i przeglądem sytuacji skaczą razem. Niemniej znaczy to również, iż przy właściwym użytkowaniu jest to odpowiedni sprzęt dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

Mój lekarz

trampolinowe abc

Ciało wszechstronnie wyszkolone

Podczas każdego porządnego treningu naśladujemy wybrane ruchy dnia codziennego tak, by można było lepiej na nie reagować w trakcie nieoczekiwanych sytuacji poza ćwiczeniami. Dopiero łącząc harmonijnie kombinacje ruchów poprawiamy ogólną równowagę, motorykę, siłę i muskulaturę. Właściwie tego nie zauważając! Skaczące na trampolinie ciało powinna cechować szczególna gotowość i stan napięcia, jeśli mamy wytrenować siłę wszystkich mięśni, odpowiedzialnych za prawidłową postawę ciała. Koniecznie zwróćmy na to uwagę.

 

Ze względu na przyśpieszenia i zwalniania podczas skoku Państwa kościec wprowadzony w ruch zostaje pobudzony do budowy nowej masy kostnej. 10 minut skakania na trampolinie jest równoznaczne z przebyciem 45 minutowego spaceru. W porównaniu ze spacerem możliwości kombinacji ruchów są wyraźnie większe. Dlatego też w krótszym czasie osiągnąć można na trampolinie lepszy efekt.

 

Równowaga

Wyobraź sobie, że jesteś na spacerze, podczas którego kilka osób próbuje wywrócić Cię i się im to nie udaje. Trudno uwierzyć, prawda? Masz szansę natomiast przećwiczyć to na trampolinie podczas „zwyczajnego” skakania – zmagania o równowagę i pełną kontrolę ciała.

 

Człowiek będąc istotą cielesną poprzez swoje ciało doświadcza otaczającego go świata. Jeśli umieścisz na trampolinie dziecko, które dopiero nauczyło się chodzić, przyśpieszy to rozwój jego zdolności zarówno motorycznych jak i poznawczych. Zmysł równowagi dziecka staje się tym samym zauważalnie poprawiony a mięśnie nóg wyraźnie wzmocnione. Podczas zwyczajnego skakania na trampolinie zostanie jednocześnie wyćwiczonych wiele cech. Jeśli chcemy wykorzystać sprężynującą powierzchnię naprawdę efektownie, możemy intensywność ćwiczeń wielokrotnie zwiększyć. Już w latach 40-tych trampoliny były wykorzystywane do treningu pilotów, spadochroniarzy oraz personelu lotniskowców.