SPRĘŻYSTOŚĆ SKOKU JEST ZALEŻNA OD:

  • Kształtu trampoliny
  • Sprężyn
  • Rozmiaru i materiału maty do skakania
  • Ramy

trampolinowe abc

Kształt ramy

Jest czynnikiem decydującym. Dzięki obserwacjom prawideł wiemy zatem, że prostokątna trampolina ma większe możliwości od okrągłej. Prostokątny kształt wymusza różne napięcia krawędziowe sprężyn, wynikiem czego są głębokie skoki charakteryzujące się długim, silnym przyśpieszeniem odczuwalnym po wyraźnym opóźnieniu. Tylko niewielka część siły skoku zostaje skierowana do środka trampoliny, pozwalając na dobrą kontrolę odbicia.

 

W przypadku trampoliny okrągłej wszystkie sprężyny zostają równomiernie obciążone, oddając tym samym większą część siły skoku do środka trampoliny. W trampolinach prostokątnych wyraźnie rozciągnięte sprężyny dają rezultat głębokiego, szczególnie długiego i silnego przyśpieszenia odczuwalnego po charakterystycznym opóźnieniu. Większa dynamika i kontrola nad skokiem jest szczególnie przydatna na zawodach o czym z pewnością wie każdy konkurujący zespół. Na naszych prostokątnych trampolinach możliwe są wybicia na ponad 9 metrów wzwyż, dla porównania na okrągłych od 2 do 3 metrów.

 

 

Ponieważ siła odbicia w okrągłych trampolinach rozchodzi się równomiernie ich rama może być o wiele lżejsza niż w prostokątnych modelach, gdzie największe obciążenie przypada na dłuższe boki.

 

Sprężyny

Nie sama długość i liczba sprężyn odgrywa rolę w specyfice odbicia ale również grubość drutu, średnica, przekrój wzdłużny, zawój oraz jakość stali. Powyższe czynniki decydują o żywotności sprężyn. Część modeli ma wrzecionowaty kształt na końcówkach przyjmując formę stożka, dzięki czemu stawiają większy opór przy rozciąganiu. Sprężyna o większej średnicy rozciąga się łatwiej od węższej sztuki. By idealnie poznać jakie sprężyny pasują do jakiej trampoliny dla Ciebie, musisz ostatecznie zarówno wykalkulować parametry jak i wypróbować sprzęt.

 

Zapewne przynajmniej raz w życiu wyobraziliśmy sobie w swoim aucie silnik Formuły 1 mimo, że pojazd nie funkcjonowałby jak należy (z pewnością szybko zużyłoby się zawieszenie a samochód okazałby się zbyt niebezpieczny w prowadzeniu). To samo ma się do trampolin: mocne sprężyny muszą pasować do reszty trampoliny, inaczej ulegnie ona szybkiemu zużyciu narażając skaczącego od początku na niebezpieczeństwo.

 

Większa liczba sprężyn nie prowadzi automatycznie do lepszej skoczności. Prosimy wyobraź sobie trampolinę z tysiącem sprężyn i matą do skakania napiętą jak deska, na której osiągniesz prawie nieodczuwalne odbicie. Jednym zdaniem: wspólna zależność pomiędzy długością, średnicą, formą i naciągiem sprężyn wpływa na skoczność.

 

 

Rozmiar maty do skakania

Przy kompletnie przygotowanej trampolinie między tradycyjną matą do skakania a ziemią powstaje poduszka powietrzna.

trampolinowe abc

Skacząc na trampolinie w momencie naciągnięcia maty skaczącej, podczas lądowania, wypierane jest na boki powietrze znajdujące się pod spodem. Sytuacja odwraca się podczas lotu, kiedy to pod matą do skakania tworzy się próżnia, która wciąga pod powierzchnię trampoliny wypchnięte powietrze. W ten oto sposób trampolina działa jak jedna wielka pompa, która wciąga i wypycha powietrze pod matę.

trampolinowe abc

Im większa jest trampolina tym silniejszy efekt pompy. Stąd cięższy przebieg posiada zabawa na trampolinie o średnicy 5 metrów (13 m2 powierzchni nośnej) jak na trampolinie o średnicy 4 metrów. Na mniejszej trampolinie będzie poruszana odpowiednio mniejsza masa powietrza (jak również szybciej).

 

 

Materiał maty

Aby powyżej opisany problem działania pompy usunąć, używa się obecnie mat do skakania, które zamiast wypychać zgromadzone pod matą powietrze, prawie całkowicie je przez siebie przepuszczają. Dzięki zastosowaniu włókien nylonowych powietrze przeciska się do góry przez szerokie oczka maty, co w efekcie daje znaczną poprawę sprężystości. Stąd wszystkie trampoliny turniejowe posiadają ten rodzaj maty – prosimy pamiętać, iż ów materiał równie dobrze jest stosowany w prostokątnych co okrągłych trampolinach.

trampolinowe abc

Kolejną zaletą nylonowej tkaniny jest fakt, iż podczas deszczu nie namaka i nie staje się śliska w przeciwieństwie do maty z polipropylenu. Jedyną wadą jest to, że maty takie są droższe niż normalne oraz nie pozostają bez wpływu na wrażliwą skórę podczas upadku. Należy zaznaczyć, iż trzeba takie maty co 3-4 lata pokryć specjalną farbą, aby ochronić powłokę przed promieniami UV, w przeciwieństwie do mat z polipropylenu, które nie wymagają żadnej dodatkowej opieki. W przeciwieństwie do nylonowej tradycyjna tkanina polipropylenowa nie potrzebuje żadnego specjalnego traktowania.

 

Rama

Każdy skok, który wprawia ramę w ruch (w górę, w dół, na boki) przekazuje jej sporą część energii. Dla zapewnienia najlepszej sprężystości skoku rama trampoliny powinna być możliwie najgrubsza i najmocniejsza. Z całą pewnością będzie to miało duży wpływ na ciało skoczka, o czym doktor prawdę Ci powie .